Volvo XC40

Möt smarta mångsidiga Volvo XC40, upplev bilarna och boka din provkörning hos oss!

 

Just nu:
Vinterhjul för endast
9 900 kr* när du köper helt elektriska Volvo XC40 Recharge.
Välkommen att kontakta våra säljare för mer detaljer om erbjudandet.

*Erbjudandet gäller 29/1-31/2 2024 och kan inte kombineras med andra vinterhjulserbjudanden. 

 

 

 

Volvo XC40 Recharge Extended Range Core Special Edition
Kampanjpris från 559 900 kr
Ord. pris 628 800 kr

Räckvidd upp till 571 km

 

Utrustning bl a:

  • Google Maps, Google Assistant, Google Play Store
  • Elmanövrerad baklucka med handsfree-funktion
  • Parkeringskamera bak
  • Parkeringssensorer fram och bak
  • LED-strålkastare
  • Trådlös telefonladdning
  • Klimatpaket med uppvärmda spolarmunstycken, uppvärmda baksäten, rattvärme och värmepump
  • Förarstödspaket med Driver Assistance och Driver Awareness

 

 

Säkerhet och ren kraft

Precis som alla nya bilar från Volvo har XC40 Recharge intelligenta säkerhetssystem som hjälper dig förhindra olyckor och skydda både passagerare, medtrafikanter och stora djur. Med helelektriska XC40 behöver du inte längre kompromissa för att köra på ett hållbart sätt. Upplev extra bekväm körning med One Pedal Drive som ger mer följsam acceleration. Du kör helt utan koldioxidutsläpp, med 408 hk. gör du säkra omkörningar och bilen har 1 500 kg i släpvagnsvikt.

Alltid synkroniserad

Du kan lätt planera din färd och ta hjälp av röststyrda Google Assistant som uppdateras trådlöst.

 

XC40 recharge – snabbare laddning och fler kilometer
Senaste generationens elektriska drivlinor ökar kapaciteten hos XC40 Recharge, vilket ger längre räckvidd och snabbare DC-snabbladdning, 10–80 % på 27 min.

 

Fyrhjulsdrift eller bakhjulsdrift
XC40 Recharge finns som en bakhjulsdriven och en fyrhjulsdriven variant. Den bakhjulsdrivna varianten har en version som heter Extended Range som ger dig längre räckvidd.

 

 

Förbrukning XC40 Recharge 16,7–23,8 kWh/100 km. Räckvidd blandad körning: 400-571 km. Inga koldioxidutsläpp under körning. Miljöklass Euro 6D. Med reservation för faktafel. Bilarna på bilderna är extrautrustade.

Fredrik Gråbo

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Falun

fredrik.grabo@rebil.se

Hassan Madi

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Falun

hassan.madi@rebil.se

Magnus Hellberg

SÄLJARE TRANSPORTBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge, Ludvika

magnus.hellberg@rebil.se

Mattias Zetterqvist

SÄLJARE TRANSPORTBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge, Falun, Ludvika

mattias.zetterqvist@rebil.se

Pär Karlsson

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

par.karlsson@rebil.se

Åsa Landström

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

asa.landstrom@rebil.se

Marcus Näs

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

marcus.nas@rebil.se

Hogir Oguz

SÄLJARE RENAULT PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

hogir.oguz@rebil.se

Thomas Warnerfjord

SÄLJARE TRANSPORTBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge, Ludvika, Mora

thomas.warnerfjord@rebil.se

Jörgen Börjes

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Falun

jorgen.borjes@rebil.se

Felicia Dahlgren

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Ludvika

felicia.dahlgren@rebil.se

Johan Fryxell

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

johan.fryxell@rebil.se

Viktor Norrback

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Ludvika

viktor.norrback@rebil.se

Marcus Malmkvist

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Ludvika

marcus.malmkvist@rebil.se

Peo Jonsson

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Borlänge

per.jonsson@rebil.se

Reshid Behzad

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Ludvika

reshid.behzad@rebil.se

Jesper Zettergren

SÄLJARE PERSONBILAR

Bilförsäljning, Säljare, Falun

jesper.zettergren@rebil.se